Świeca sojowa a parafinowa – które są lepsze?

Kobieta, Main

Autor Marika Jankowska

Świece zapachowe to często kupowane produkty, w sklepach można znaleźć naprawdę ogromny wybór różnego rodzaju świeczek. Wiele osób zwraca uwagę na ich zapach i cenę, jednak wybierając najtańsze świece parafinowe, można narazić się co najmniej na ból głowy. Zdecydowanie lepszą decyzją są świece sojowe, jeżeli jeszcze nie wiesz, czym różnią się od świec parafinowych, zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśnimy, jakie są główne różnice między tymi dwoma rodzajami świec oraz dlaczego warto postawić na te wykonane z wosku sojowego.

Świece parafinowe są tańsze, ale…

Świece z wosku parafinowego są zazwyczaj tańsze od tych wykonanych z naturalnego wosku sojowego. To fakt. Jednak niska cena ma swoją cenę. Parafina jest produktem ubocznym powstającym w procesie destylacji ropy naftowej, nie można jej więc określić mianem produktu bezpiecznego czy naturalnego. Świece parafinowe w procesie spalania mogą wydzielać toksyczne związki chemiczne, jest to szczególnie niebezpieczne, jeżeli są one palone w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Toluen, formaldehyd i benzen, które są obecne w dymie wydobywającym się ze świecy parafinowej, są to substancje toksyczne, a prawdopodobnie także rakotwórcze. Jeśli dodamy do tego sztuczne barwniki i aromaty, które nie pochodzą z natury, otrzymamy produkt tani, ale niezbyt przyjazny Twojemu zdrowiu. Bóle głowy pojawiające się podczas palenia świeczek w zamkniętych pomieszczeniach mogą być skutkiem wdychania toksycznych substancji wydzielających się w trakcie spalania świecy parafinowej. Dym może pogorszyć samopoczucie alergików oraz osób z problemami ze strony układu oddechowego.

Dlaczego świece sojowe są lepsze?

Skoro już wiesz, że wybór świec parafinowych nie jest najlepszą decyzją, to teraz wyjaśnimy Ci, dlaczego świeca sojowa jest po prostu lepsza od świecy parafinowej. Wosk sojowy to produkt w pełni naturalny i biodegradowalny, produkowany jest z utwardzonego oleju sojowego wyciskanego z nasion soi. Świece sojowe spalają się czyściej niż parafinowe, praktycznie nie wydzielając trudnej do usunięcia sadzy i szkodliwych substancji. Dzięki temu nie musisz martwić się o ich negatywny wpływ na swoje zdrowie i środowisko.

Poza tym wosk sojowy ma niższą temperaturę spalania, co pozwala na lepsze uwalnianie zapachów. Dzięki temu świece sojowe dłużej pachną i intensywniej wypełniają pomieszczenie przyjemnym aromatem. Dodatkowo świece sojowe palą się wolniej niż parafinowe, co oznacza, że dłużej możesz cieszyć się ich pięknym płomieniem i relaksującym zapachem. Warto wspomnieć także o tym, że niższa temperatura topienia się wosku zmniejsza ryzyko poparzenie, sojowe świece są więc bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Sojowe czy parafinowe – które świece lepiej wybrać?

Podstawową różnicą między świecami parafinowymi a sojowymi jest ich pochodzenie. Jeżeli masz do wyboru pochodną ropy naftowej i produkt naturalny, to chyba oczywiste, na co się zdecydujesz? Produkty sojowe są zdrowsze, bardziej ekologiczne i zapewniają przyjemniejsze walory zapachowe. Spalają się w niższej temperaturze, dzięki czemu mają zdecydowanie dłuższy czas palenia. W związku z tym może się okazać, że w porównaniu do świec parafinowych, które spalają się szybciej, wcale nie są tak dużo droższe. 

Jeśli dodamy do tego toksyczne substancje obecne w świecach parafinowych i taki sobie zapach sztucznych aromatów, to wybór wydaje się dość oczywisty. Świeczki sojowe są bardziej przyjazne nie tylko dla Twojego zdrowia, ale także dla środowiska naturalnego, są bowiem w pełni biodegradowalne. Jeśli chcesz wyczarować w swoim domu wyjątkową atmosferę, zwróć uwagę na to, jakie rodzaje świec kupujesz. Oczywiście, że możesz kupić świecę parafinową, ale niech Cię nie zdziwi ból albo zawroty głowy po jej długim paleniu.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić najważniejsze różnice pomiędzy świecami z parafiny a świecami sojowymi i nie będziesz mieć problemu z lepszym wyborem. Świeca sojowa pozwoli Ci wyczarować wyjątkową atmosferę bez negatywnego wpływu na Twoje zdrowie i środowisko naturalne.