Plastry na zatkany nos

Uncategorized

Autor Marika Jankowska

Zatkany nos utrudnia codzienne funkcjonowanie i nie daje Ci spać? Istnieją różne sposoby na udrożnienie górnych dróg oddechowych. Znaną od lat metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych o właściwościach prozdrowotnych. Używa się ich od dawna przy różnych dolegliwościach, ale dopiero od jakiegoś czasu możesz skorzystać z ich właściwości w bardzo prosty i szybki sposób. Jak? Wybierając plastry na zatkany nos – sprawdź, jak działają!

Dlaczego plastry nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi mogą pomóc na zatkany nos?

Plastry na zatkany nos to prosty sposób na ułatwienie swobodnego oddychania. Wszystko, dzięki zawartym w nich składnikach, które udrażniają górne drogi oddechowe. O jakich składnikach mowa?

W przypadku AMOLowych plastrów aromatycznych są nimi olejki eteryczne:

  • cytrynowy,
  • goździkowy,
  • cynamonowy,
  • cytronelowy,
  • lawendowy,
  • z mięty pieprzowej (jego głównym składnikiem jest mentol).

Olejki są w 100% naturalne. Pozyskuje się je z różnych części roślin. Ich cenne właściwości są znane od lat, ale dopiero teraz można skorzystać z nich w tak wygodnej formie!

Jak stosować plastry na zatkany nos?

Jak stosować plastry na zatkany nos? Jest to bardzo proste. Wystarczy wyjąć jedną sztukę z opakowania, zdjąć folię ochronną, a następnie umocować plaster na suchym ubraniu (np. piżamie, jeśli właśnie kładziesz się spać). Ważne, aby nie naklejać plastra na gołe ciało i umieścić go w bezpiecznej odległości od twarzy tj. minimum 30 cm. 

Plaster może pozostać na suchym ubraniu przez maksymalnie 8 godzin. Po tym czasie należy wymienić go na nowy, jeśli wciąż istnieje taka potrzeba.

Od jakiego wieku można stosować plastry nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi? AMOLowe plastry aromatyczne mogą być używane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci (od 3. roku życia).

Inne sposoby na zatkany nos

Co jeszcze można zrobić, aby udrożnić zatkany nos? Istnieje jeszcze kilka domowych sposobów, które ułatwiają swobodne oddychanie. 

Po pierwsze warto zadbać o odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności w pomieszczeniu. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, jakim jest nawilżacz powietrza.

Po drugie należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu ciała w czasie snu. Warto podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę. Spanie z lekko uniesioną głową ułatwia oddychanie.

W przypadku zatkanego nosa można wspomóc się również tzw. inhalacjami parowymi. Nie wymagają one żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy miska z gorącą wodą, kilka kropli olejku eterycznego lub zioła (np. łatwo dostępny rumianek pospolity) i ręcznik. Aby przygotować taką inhalację, należy wlać olejek do gorącej wody (lub dodać do niej zioła), a następnie przykryć głowę ręcznikiem i nachylać się przez kilkanaście minut nad miską. 

Warto pamiętać również o złotej zasadzie, która mówi o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Żeby uniknąć problemów z zatkanym nosem w przyszłości, należy dbać o dobrą odporność przez cały rok (np. poprzez dietę bogatą w witaminę C, kwasy omega-3 i cynk oraz regularną aktywność fizyczną).