Jesienno-zimowe przeziębienia – jak sobie z nimi radzić?

Main, Zdrowie

Autor Marika Jankowska

Sezonowe infekcje najczęściej atakują na przełomie jesieni i zimy. Sprzyjają im warunki pogodowe – wiatr, wilgoć i chłód, a także niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne. Wszystko to zwiększa ryzyko pojawienia się uciążliwych objawów przeziębienia. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić!

Zwalczanie gorączki i bólu głowy w czasie przeziębienia

Typowym symptomem towarzyszącym sezonowym infekcjom górnych dróg oddechowych jest podwyższona temperatura ciała. Zwykle jest to niewysoka gorączka, która pogarsza samopoczucie i utrudnia odpoczynek. Wiele osób decyduje się na jej obniżenie, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C. Często dochodzi do tego uciążliwy ból głowy i uczucie rozbicia. 

Jeśli chcesz uwolnić się od tych objawów, sięgnij po środki przeciwgorączkowe w formie tabletek twardych, musujących, kapsułek lub czopków. W ich składzie znajduje się ibuprofen, pirazolony lub kwas acetylosalicylowy. Niektóre popularne preparaty obniżające gorączkę zwalczają także ból głowy. Przed zastosowaniem produktów zawsze przeczytaj ulotkę – znajdziesz tam m.in. informacje dotyczące przeciwwskazań oraz dawkowania. 

Katar przy przeziębieniu – jak udrożnić nos?

Kolejnym uciążliwym objawem przeziębienia w okresie jesienno-zimowym jest katar. Wydzielina w przebiegu infekcji wirusowych jest przezroczysta, wodnista i obfita. Wysuszona śluzówka nosa, podrażniona skóra wokół nozdrzy i trudności z oddychaniem przez nos to podstawowe symptomy, które warto zwalczać, by poprawić samopoczucie przeziębionej osoby. 

Nos należy regularnie oczyszczać oraz nawilżać. Pomogą w tym preparaty takie jak spraye lub krople do nosa. W składzie mogą mieć wodę morską, kwas hialuronowy lub chlorowodorek ksylometazoliny. Warto też sięgnąć po skuteczne tabletki na katar. Zawarte w nich substancje aktywne obkurczają naczynia krwionośne, co skutkuje zmniejszeniem obrzęków śluzówki. Posmarowanie okolic nosa maścią majerankową pomoże odetkać go i złagodzić wysuszoną i podrażnioną skórę.

Inną bezpieczną i skuteczną metodą udrażniania nosa jest płukanie go roztworem hipertonicznym soli fizjologicznej. Służy do tego specjalna butelka, którą pod ciśnieniem wprowadza się płyn do nozdrzy. Dodatkowo warto wypróbować inhalacje z solą lub olejkami eterycznymi. Korzystne działanie w czasie kataru wykazują: olejek z mięty pieprzowej, tymianku, drzewa herbacianego, sosny, lawendy i rozmarynu. Dobrze jest też pamiętać o dokładnym wietrzeniu pokoju. Świeże, chłodne powietrze sprzyja zdrowiu dróg oddechowych i przyspiesza walkę z infekcją.

Ból i drapanie w gardle

Obolałe gardło to często wynik spływania wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Oprócz tego zatkany nos sprawia, że osoby przeziębione częściej oddychają przez usta. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym podrażnieniu jest suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystko to sprzyja wysuszeniu i podrażnieniu błony śluzowej gardła. W efekcie prowadzi to do odczuwania dolegliwości bólowych podczas mówienia, jedzenia i picia. 

Łagodzenie tych objawów warto zacząć od płukania gardła wodą z solą lub naparem z szałwii, która ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomoże też stosowanie naparu z lipy, prawoślazu lub rumianku – zawarte w nich substancje działają osłonowo na śluzówkę. Ciepłe mleko z miodem również skutecznie uśmierzy dolegliwości, a przeciwzapalne właściwości miodu pszczelego dodatkowo pomogą zwalczyć infekcję.

Można też sięgnąć po tabletki do ssania z ekstraktami z tymianku, podbiału lub porostu islandzkiego. Ciekawym rozwiązaniem są też spraye na obolałe gardło. Niektóre z nich mają w składzie substancje o działaniu przeciwbólowym. Zaaplikowane miejscowo na gardło skutecznie uśmierzą ból, ułatwiając mówienie i połykanie.

Zwalczaj uciążliwe objawy przeziębienia i zadbaj o siebie w czasie infekcji. Oczyszczanie nosa ułatwia oddychanie, środki przeciwgorączkowe poprawiają samopoczucie, a inhalacje nawilżą śluzówkę i złagodzą objawy jej przesuszenia. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i odpoczynku, by szybko wrócić do formy po wyleczeniu wirusowej infekcji sezonowej.