Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Teorie starzenia - dlaczego się starzejemy?

Teorie starzenia – dlaczego się starzejemy?

| On 24, Maj 2013

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego nasze ciało się starzeje? Tak, tak, każda z nas słyszała, że po 25 roku życia w naszym organizmie przeważają procesy kataboliczne (rozkładu), a spowalnia się anabolizm, czyli tworzenie nowych struktur. Komórki tracą zdolności regeneracyjne, tracą jędrność, ale DLACZEGO?

Jest na ten temat wiele teorii, przybliżę wam 5 z nich.

1. Teoria błędu genetycznego – podczas każdego podziału komórkowego popełniany jest minimalny błąd w instrukcji kodu genetycznego, a nakładanie się tych błędów, ich kumulacja, prowadzi do śmierci komórki.

2. Teoria immunologiczna – z wiekiem upośledzony zostaje układ odpornościowy. Organizm nie może się skutecznie bronić, czasami dochodzi nawet do autodestrukcji, tzn. organizm traktuje własne komórki jak wrogie, tym samym stara się je zwalczyć.

3. Teoria wolnych rodników. Czym są wolne rodniki? Są to cząsteczki posiadające niesparowane elektrony mogące wchodzić w interakcje z innymi cząsteczkami. Wolne rodniki powstają na skutek oddychania tlenowego (2-3% tlenu zużytego na oddychanie).

Teoria zakłada, że owe rodniki działają na białka, kwasy nukleinowe, lipidy, co powoduje ich uszkadzanie, przerwanie kodu genetycznego, degradację kolagenu, rozpad erytrocytów oraz tworzenie komórek nowotworowych.

DZIEWCZYNY! PRZED RODNIKAMI MOŻEMY SIĘ BRONIĆ! SPOŻYWAJCIE PRODUKTY BOGATE W WITAMINĘ E ORAZ C!

4. Teoria enzymatyczna – z wiekiem upośledzona zostaje synteza ważnych enzymów, głownie neuroprzekaźników mózgu.

5. Teoria miażdżycowa – to miażdżyca powoduje choroby i zniszczenie ważnych narządów jakimi są mózg i serce.

Kobietki! Nie możemy się poddawać. Jakie Wy macie sposoby na walkę z czasem?

 

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com