Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dom
Brak komentarzy

Perfekcyjna Pani Domu radzi: zastawa obowiązkowa

Perfekcyjna Pani Domu radzi: zastawa obowiązkowa

| On 27, Maj 2013

Wiele z nas często ma problemy ze skompletowaniem niecodziennej zastawy stołowej. Myślimy, że mamy wszystkie niezbędne naczynia do podania dań, deserów i drinków, a przy okazji przyjęcia, okazuje się, że jednak czegoś brakuje. Spróbujmy uzupełnić listę must have kuchennych szafek.

Nie będę zajmować się tym, co rzeczywiście w każdej kuchni znaleźć się powinno. Niektóre rzeczy są przecież oczywiste. Postaram się o wyliczenie wyposażenia, które nie przychodzi nam do głowy podczas zakupów, czy planowania menu na wieczór w gronie przyjaciół.

Naczynia na przekąski i przystawki

Zdecydowanie bardzo przydatne przy mniej formalnych przyjęciach i imprezach w domu. Można do nich wsypać orzeszki, ułożyć oliwki, koreczki, owoce i warzywa. Świetnie się prezentują, dzięki nim na stole nie ma chaosu i wszystko jest na swoim miejscu.

W szafce prawdziwej Pani Domu powinny znaleźć się zarówno płaskie naczynia, jak i głębsze. Warto mieć długie i wąskie naczynie na oliwki oraz kilka małych i większych salaterek. Nie zapomnijcie o pojemniczkach do sosów i dipów.

Ja jestem zwolenniczką ciekawych wzorów i form. Naczynia powinny być klasyczne, ale z nutką wyobraźni i designu. Niech nawet zastawa stołowa podkreśla Wasz indywidualny charakter! Przy okazji będzie nie tylko funkcjonalnym serwisem, ale i prawdziwą ozdobą.

Desery

Pod ogromnym pojęciem deserów kryją się wszelkiego rodzaju ciasta, ciasteczka, torty, babeczki, lody, musy i inne…

Pucharki do lodów i talerzyki prawdopodobnie mają już w Waszej kuchni swoje miejsce. Doradzę więc zakup patery – bez niej nawet najlepsze ciasto i najpiękniejszy tort nie będzie wyglądał perfekcyjnie.

Do tego kokilki na desery zapiekane w piekarniku i szklanki. Wysokie – na shaki i smoothie, niższe – na warstwowe fantazje, i całkiem niskie – na galaretki, kremy i musy. Nie zapominajmy o większych talerzach i miskach na ciasteczka. Przydadzą się również deserowe widelce i długie łyżeczki.

Drinki i alkohole

W moim domu podstawą zawsze były kieliszki do wina i szklanki do whisky. Myślę, że długo jeszcze nie skompletuję wymarzonego zestawu do drinków, to droga, która wciąż się wydłuża…

Najważniejsze to standardowe, polskie kieliszki do wódki, delikatne do szampana, i potężne kufle i szklanki do piwa. Jeżeli lubicie wino, warto mieć szkło zarówno do czerwonego, jak i białego. Kieliszki do win białych są mniejsze niż do czerwonych, kształtem przypominają tulipana.

Długie szklanki typu tumbler nadają się do dużych owocowych drinków, typowo kobiecy element kuchennej szafki. Dodatkowo polecam kieliszki koktajlowe, które fantastyczne dekorują stół. Można jeszcze wymienić te do likieru i brandy, ale umieszczam je bardzo nisko na liście najbardziej przydatnego wyposażenia.

Niesklasyfikowane, a równie ważne są szklanki i kubki do różnego rodzaju kaw (inne do cappuccino, latte czy espresso), naczynie na mleko do kawy, dzbanki i karafki, oraz zestaw do sushi.

Może macie w swojej kuchni coś o czym zapomniałam? Lista kuchennych niezbędników jest otwarta. Jak myślicie, o czym jeszcze należy pamiętać przy kolejnych zakupach?

Fot. serwis Fyrklövern

Autor: Natalia Kozakowska

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com