Jak zbudować wizerunek profesjonalisty?
Aspirujesz na wyższe stanowisko, ale szef Cię nie dostrzega? Kolejna rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się niepowodzeniem? Masz wrażenie, że ludzie nie traktują Cię poważnie? Jeśli zmagasz się z którymś z tych problemów, to dobrze trafiłaś – poradzę Ci jak je rozwiązać. Zacznijmy od początku!
Pierwsze wrażenie
O tym, jak ważny jest nasz wizerunek, możemy się przekonać bardzo szybko: w urzędzie, na rozmowie kwalifikacyjnej, czy nawet na pierwszej randce. W każdej sferze życia poddawani jesteśmy ocenom, analizom, porównaniom. Wiesz, że pierwsze wrażenie wywołujemy w zaledwie kilka sekund i bardzo ciężko jest je zmienić? Nie to, jak mówimy i co mówimy, lecz to, jak wyglądamy ma największy wpływ na nasz odbiór. Niech nikt nie wmówi Ci, że dbałość o schludny strój, staranny makijaż i fryzurę są tylko zbyteczną fanaberią. Na pierwsze wrażenie nasz wygląd wpływa w aż 55% – to ponad połowa! To chyba wystarczający argument, aby przekonać Cię, że warto dbać o oprawę wizualną swojej osoby.
Pozytywny wizerunek
Skoro już wywarłaś na kimś dobre (!) pierwsze wrażenie, teraz możemy przejść do drugiego etapu, czyli budowania pozytywnego wizerunku. Trzeba mieć świadomość, że wizerunek jest sprawą płynną, zmienną, często od nas niezależną, gdyż kształtują go ludzie na podstawie własnych odczuć, opinii, poglądów. Nie wystarczy więc raz zadbać o uznanie otoczenia, trzeba to robić nieustannie. A co jest kluczem do pozytywnego wizerunku? Bycie profesjonalistą w tym, co się robi i jak wygląda – po prostu. Dbałość o wizerunek niesie za sobą wiele korzyści: wzmacnia naszą pewność siebie, wpływa pozytywnie na atrakcyjność osobistą, poprawia relacje z otoczeniem, zwiększa możliwość awansu i w konsekwencji prowadzi do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Dlaczego więc tak wiele ludzi nie dba o to, jak wygląda? Jeśli tylko z powodu braku wiedzy, to po przeczytaniu tego artykułu nie będzie już wymówek.
Wizerunek profesjonalisty, czyli Autorytet + Przystępność + Profesjonalizm
Aby wyglądać profesjonalnie trzeba przestrzegać zasad dress code’u, czyli pewnych reguł obowiązujących w danej społeczności. Zorientuj się jaki dress code obowiązuje w firmie do której aplikujesz i przyjdź tak ubrana na rozmowę kwalifikacyjną – gwarantuję powodzenie. Najczęściej popełnianymi błędami są: za krótkie spódniczki, za głębokie dekolty, pogniecione koszule, zbyt obcisłe sukienki, odsłonięte ramiona, krzykliwe kolory i wzory, czy zniszczone materiały. To sztampowe przykłady złodziei wizerunku, które bardzo negatywnie wpływają na nasz odbiór.
Co zatem należy nosić, by wyglądać jak profesjonalista? Przede wszystkim strój należy traktować zadaniowo, ma on pomóc nam osiągnąć to, co sobie zaplanowaliśmy. Ubrania spełniają trzy funkcje: wzbudzają autorytet, przystępność lub świadczą o indywidualizmie. Musisz wyważyć proporcje między tymi trzema funkcjami, w zależności od profesji jaką się zajmujesz. Przedszkolanka położy duży nacisk na przystępność, ale bez autorytetu jej praca też nie będzie miała racji bytu. Co innego, gdy jesteś menadżerem i zarządzasz grupą ludzi, musisz przede wszystkim zadbać o to, by pracownicy traktowali Cię poważnie, ale bez dozy przystępności relacje interpersonalne na pewno będą utrudnione. Twój strój musi być wypadkową tych trzech funkcji. Przejdźmy teraz do omówienia zadań poszczególnych części garderoby, bo pewnie tego oczekujesz czytając ten artykuł.
Jeśli zależy Ci, by wzbudzać autorytet postaw na sztywne materiały i proste kroje. Sprawdzą się doskonale: garnitury, marynarki, zapinane na guziki koszule, ołówkowe spódnice, kanciaste torby, zakryte czółenka. Wybieraj ciemne kolory: czerń, granat, fiolet, ale autorytetu doda Ci także czerwień i niebieski.
Aby dodać sobie przystępności zdejmij marynarkę. 🙂 Postaw na: delikatne wzory, falbanki, miękkie, lejące tkaniny, plisy, wody, buty z odkrytymi palcami. Decyduj się na jasne kolory, pastelowe, zakładaj biel, brąz, zieleń, żółć, pomarańczowy i jasnoróżowy.
Jeśli chcesz wyglądać oryginalnie i zaznaczyć swój indywidualizm decyduj się na niebanalne rozwiązania stylizacyjne. Mieszaj kratkę z paskami, kwiaty z grochami, wybieraj kontrastowe wzory, ciekawe dodatki, oryginalne torebki, kolorowe buty. Noś fuksję, fiolet, bordo oraz kontrastuj żywe kolory.
Reasumując ubieraj się tak, jak chcesz, by Cię traktowano. Uwierz mi, to działa!
Napisz komentarz