Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Diament - król kamieni

Diament – król kamieni

| On 28, Maj 2013

Najdroższym i najcenniejszym kamieniem wszech czasów jest diament. Jego blask porównywany jest do kobiecych oczu, okruchów lodu, czy rozbitych zwierciadeł.  Pisano o diamentowych łzach, diamentowej czystości i nieskazitelności. Przypisywano mu tajemne moce, używano do czarów i magii, pisano o nim legendy i baśnie. Zawsze wzbudzał ciekawość i pożądanie – moją również, dlatego pokrótce postaram się Wam napisać o nim kilka słów.

Diament to minerał, a jego nazwa pochodzi od łac. diamentum, czyli niepokonany, niezniszczalny. Jest on najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Powstał  miliony lat temu w procesie krystalizacji pod ogromnym ciśnieniem przy udziale wysokiej temperatury. Jest najczystszą krystaliczną formą węgla. Występuje głównie w Indiach, Afryce, Rosji, Kanadzie, Brazylii i Australii.

fot. mennicawroclawska.pl

Jego ciężar w handlu kamieniami mierzony jest w karatach, który liczy 0,2 gramy. Ciekawostką jest to, że nazwa karat wywodzi się od rośliny w Indiach, tzw. Kuara India, o nasionkach w kształcie fasolki, odznaczających się wyrównaną wielkością. Handlarze z dawnych czasów wykorzystywali owe ziarenka jako odważniki i takim to sposobem mierzono ciężar kamieni.

Poza jego ciężarem liczy się także barwa. Najdroższe diamenty są przezroczyste lub błękitne. Często spotyka się także o odcieniu żółtym, zielonym lub brązowym. Bardzo ważnym wyznacznikiem ich ceny są również skazy tj. plamki wewnątrz kamienia, żyłki lub spękania. Dlatego też, w zależności od barw i skaz, dzieli się diamenty na klasy, a o tych najcenniejszych, czyli bez wad, mówi się, że są „czystej wody”.

To, co stanowi o urodzie diamentu, to ich ,,ogień’’, który zależy od ilości światła odbitego od jego powierzchni. Dlatego tak ważnym elementem jest odpowiednie oszlifowanie. Jubilerzy poświęcają temu bardzo dużo czasu i dokładności. „Przecięcie jednej ścianki diamentu o masie jednego karata trwa do ośmiu godzin, natomiast obróbka całego kamienia zajmuje niekiedy dwa tygodnie. Diament podlega szlifowaniu, podczas którego korzysta się z innego diamentu i poleruje pyłem diamentowym. Proces ten zabiera kamieniowi do 50% masy’’ 1.

Cena diamentu zależy od  czterech wskaźników, czyli tzw. ,,cztery C’’: colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif) i carat (ciężar w karatach). Istnieje aż 9 podstawowych kolorów, 7 stopni czystości i 4 rodzaje szlifu. Znajomość tych wszystkich cech niezbędna jest współczesnym specjalistom od handlu i obróbki kamieni.

Od wieków diamentom przypisywano magiczną moc. Traktowano je jak talizmany chroniące przed obłąkaniem, kłótniom, dzikim bestiom i gniewnym ludziom.

fot. mennica-gdanska.pl

Ze sproszkowanego pyłu wyrabiano lekarstwa, które dawały siłę, urodę czy długowieczność. Stanowiły one wyznacznik władzy, majątku i poszanowania.

Do najsłynniejszych diamentów zaliczamy: Cullian, zwany Gwiazdą Afryki, jako największy diament świata, Hope, tzw. najbardziej pechowy diament, cieszący się sławą przeklętego, Regent uznawany za najdoskonalszy pod względem szlifu, Orłow, jako najpiękniejszy diament co do czystości i połysku, oraz Koh-i-Noor, Szach, Imperial. Każdy z nich ma swoją historię, m.in. ginęły w podróżach, zmieniały swoich właścicieli przynosząc im nieszczęścia, a nawet śmierć, bywały grabione podczas walki, czy zmieniały swój wygląd (wielkość, szlif).

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com