Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Co warto zobaczyć w Tajlandii? Przewodnik

Co warto zobaczyć w Tajlandii? Przewodnik

| On 21, sty 2017

Tajlandia to jedna z najpopularniejszych destynacji Azji Południowo – Wschodniej. Wiele osób wybiera tę Krainę Uśmiechu w pierwszej kolejności, gdy chce po raz pierwszy zasmakować egzotyki. Nic w tym dziwnego, albowiem też iSZPILKI zakochały się w Tajlandii! Dlaczego jest warta odwiedzenia? Po pierwsze jest bezpieczna, posiada szeroką ofertę noclegową i to w przystępnej cenie. Po drugie – jedzenie jest przepyszne! Po trzecie, kto nie chciałby złapać oddechu na rajskich plażach? Oto kilka rzeczy, które musisz zrobić będąc w Tajlandii!

Zasmakuj w ulicznym jedzeniu

Wyjeżdżając do egzotycznego kraju musimy mieć świadomość, że kuchnia jest zdecydowanie różna od europejskiej, do której żołądek jest nieprzyzwyczajony. Jak to przetrwać? Postaw na uliczne jedzenie. Jest tanie, bezpieczne, świeże i przede wszystkim autentycznie tajskie. Kieruj się zasadą – im dalej od turystycznych knajpek, a bliżej miejsc stołowania się miejscowych, tym bezpieczniej. Niestety iSZPILKI wiedzą z własnego doświadczenia, że najprędzej żołądek może zaszwankować po jedzeniu z hotelowej restauracji.

Co szczególnie warto spróbować? Przede wszystkim klasyczny makaron pad thai, ostrą zupę Tom Yum, kawałki kurczaka na patyku, ryby z grilla, owoce morza, świeże owoce i tajskie naleśniki Rioti. Pycha!

Odpręż się na tajskim masażu

Praktycznie na każdym kroku i w każdym tajskim mieście jesteśmy zaczepiani przez kobiety, które proponują thai massage. Niech to będzie Wasz pretekst do relaksu. Wędrówka po mieście zmęczyła? Wstąp na masaż stóp. Twoja skóra jest czerwona jak raczek po opalaniu? Wybierz się na masaż ciała Aloe Vera, który załagodzi skutki nadmiernego opalania. Doskonałym pomysłem jest również klasyczny tajski masaż, zwany jogą dla leniwych. Godzinny masaż w zacisznym salonie z nutami kadzidełek w powietrzu… czego można chcieć więcej?

Odwiedź buddyjskie świątynie

Nie sposób będąc w Tajlandii całkowicie pominąć wizytę chociażby w jednej buddyjskiej świątyni. Które szczególnie są warte odwiedzenia? Przede wszystkim Wielki Pałac w Bangkoku. Zbudowany z inicjatywy króla Ramy I. Położony nad rzeką Menam zajmuje powierzchnię 218 tys. metrów kwadratowych. W kompleksie zlokalizowana jest Wat Phra Kaeo, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy. Figura Buddy ma zaledwie 75 cm wysokości i jest jednym z najważniejszych posągów w Tajlandii. Z kolei w świątyni Wat Pho, czyli świątyni Odpoczywającego Buddy znajdziemy posąg o długości aż 46 metrów długości! Nie zapominajcie o jednym z najważniejszych symboli Bangkoku – Świątyni Świtu (Wat Arun).

Wykąp słonia

W Tajlandii agencje dwoją się i troją, aby zachęcić turystów do atrakcji z udziałem słoni. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w wielu miejscach „opiekunowie” znęcają się nad zwierzętami, ucząc posłuszeństwa. Określenie parku mianem rezerwatu nie zawsze oznacza, że zwierzęta są dobrze traktowane. Dlatego lepiej zrezygnować z hotelowych ofert, w które włączona jest przejażdżka na grzbiecie słonia. Gdy chcemy przyczynić się do lepszego bytu zwierząt wybierzmy się do Elephant Nature Park (prowincja Chiang Mai). Podczas jednodniowej wycieczki chętni nie tylko nakarmią zwierzęta, ale wezmą udział w jego kąpaniu. Istnieje możliwość dłuższego pobytu połączonego z opieką nad zwierzętami.

Odpocznij na rajskiej plaży

Egzotycznych plaż chyba nikomu nie trzeba reklamować, tym bardziej, że wielu podróżników to właśnie niewielkie wyspy stawia sobie za główny cel. Które z nich odwiedzić? Wybranie konkretnych destynacji jest trudne, dlatego warto sukcesywnie odwiedzać kolejne, aby samodzielnie wypracowywać sobie o nich zdanie. Niewątpliwie najpopularniejszą jest Koh Phi Phi, na której nakręcono film „Niebiańska Plaża” z Leonardo DiCaprio.

Odważ się na snorkeling

Podziwianie egzotycznych raf koralowych i podwodnego świata to jedna z największych przyjemności, na które zdecydowanie warto się zgłosić będąc w Tajlandii. Wiele przewodników szczególnie rekomenduje okolice Koh Chang i Koh Tao. Podczas zorganizowanych wycieczek snorkelingu nie musimy martwić się o sprzęt – zazwyczaj jest zagwarantowany.

Zrób zakupy na pływającym targu

Łodzie wypełnione egzotycznymi jedzeniem, przygotowywanym i serwowanym na miejscu, przyprawiają o zawrót głowy! Jeszcze do niedawna Tajowie w ten sposób organizowali targowiska. Rolnicy w łodziach wypełnionych po brzegi owocami, warzywami, owocami morza pływali wzdłuż brzegu i zatrzymywali się na chwilę, aby sprzedać swój towar. Obecnie pływające targi odbywają się coraz rzadziej – głównie w ramach atrakcji turystycznych, lecz niewątpliwie warto je zobaczyć. Najbardziej znany pływający targ to Damnoen Saduak, lecz zwracamy też uwagę na Taling Chan i Bang Khu Wiang.

Zmęcz się na trekkingu

Szczególnie warte odwiedzenia na wyprawach trekkingowych są okolice Chiang Mai (lub Chiang Rai). Wycieczka przez pola ryżowe i dżunglę uświadamia nam jak wygląda tropikalny las od środka i czym różni się od lasów europejskich z naszych szerokości geograficznych. Dodatkową atrakcją są odwiedziny we wioskach, zamieszkanych przez plemiona górskie. To doskonała sposobność na poznanie innych ludzi, kultury, trybu życia. A gdy wrażeń nadal nam mało zdecydujmy się na spływ tratwą zrobioną z bambusa – atrakcja znajduje się w ofercie większości biur trekkingowych.

Co warto zobaczyć w Tajlandii? Niewątpliwie atrakcji jest bardzo dużo – zarówno dla osób aktywnych, jak i poszukując chwil odpoczynku! A Wy co jeszcze dołączycie do podróżniczej listy?

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com