Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Co warto zobaczyć w Bolonii? Przewodnik

Co warto zobaczyć w Bolonii? Przewodnik

| On 15, lut 2017

Pamiętacie przepis na idealną pizzę, opublikowany w Międzynarodowym Dniu Pizzy? A czy istnieje lepszy sposób na skosztowanie włoskich specjałów niż wycieczka prosto na Półwysep Apeniński? iSZPILKI mają dla Was kilka podpowiedzi! Co warto zobaczyć w Bolonii? Co koniecznie musicie zrobić będąc w stolicy regionu Emilia-Romania? Sprawdźcie krótki przewodnik.

Nie szukaj spaghetti bolognese

Czy wiesz, że spaghetti po bolońsku ma więcej wspólnego z Polską, niżeli z Włochami? Co więcej, w żadnym menu nie znajdziemy spaghetti bolognese! Skoro w naszej kuchni to tak popularne danie, to jakim cudem żaden Włoch o nim nie słyszał? Okazuje się, że typową potrawą w Bolonii jest Tagliatelle al Ragu. Z wyglądu nieco przypomina znany nam makaron, lecz różnice nie są tylko w nazwie. Po pierwsze, rodzaj makaronu – w typowo włoskim daniu na talerz nakładane jest tagliatelle, zaś sam sos ma więcej dodatków. Nie brakuje cebuli, marchewki i selera. Całość posypana jest parmezanem. Pycha!

fot. therealitalianfood.com

Odpoczywaj w centrum miasta

Będąc w Bolonii nie sposób przegapić Piazza Maggiore, czyli jednego z największych placów we Włoszech. To tutaj stoi olbrzymia bazylika San Petronio, która w zamierzeniu miała być największym kościołem na świecie. Tu znajdziemy pomnik Neptuna i ratusz – Palazzo del Comune, do którego warto zajrzeć z kilku powodów. Po pierwsze, w środku znajdziemy pozostałości archeologiczne z czasów Etrusków, pokaźną bibliotekę oraz strefę kultury. A gdyby tego było mało, na Piazza Maggiore wręcz roi się od urokliwych kafejek i bezpłatnego dostępu do Wi-Fi. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Bolonia to miasto przyjazne studentom?

fot. ticketone.it

Podążaj za palcem Neptuna

Na Piazza Maggiore stoi jeden z najokazalszych pomników Neptuna. Początkowo posąg stworzono na konkurs organizowany przez władze Florencji, jednak nie odniósł sukcesu. Znajduje się więc w Bolonii z inicjatywy kardynała Karola Boromeusza, który w ten sposób chciał uczcić początek rządów papieża Piusa IV. Postaci Neptuna towarzyszą cztery nimfy, przedstawiające największe rzeki świata: Nil, Ganges, Amazonkę i Dunaj.

fot. i.ytimg.com

Jedną z ciekawostek przekazywanych przez bolończyków jest historia dotycząca… genitaliów Neptuna. Ponoć rzeźbiarz Giambologna chciał przedstawić mitycznego boga z przyrodzeniem o wiele większych rozmiarów. Wizji sprzeciw się Kościół, lecz dylemat został sprytnie rozwiązany. Patrząc na posąg z odpowiedniej perspektywy, można odnieść wrażenie, że palec wskazujący stanowi przedłużenie boskich genitaliów. Posąg będzie nie lada gratką również dla miłośników motoryzacji. Albowiem logo Maserati zostało zaczerpnięte właśnie od atrybutu posągu Neptuna bolońskiego.

Zasmakuj w klasycznej włoskiej pizzy

fot. fly4free.pl

Jeżeli należycie do smakoszy pizzy, Waszym obowiązkowym punktem w Bolonii powinien być niewielki lokal Pizza Casa przy Via delle Belle Arti. Niech nie zniechęci Was niepozorny wygląd malutkiego lokalu. Naprawdę warto tu zajrzeć. Pizzę można zabrać na wynos bądź zjeść przy drewnianych parapetach wzdłuż ścian. A gdyby tego było mało… jest wypiekana na Waszych oczach w piecu opalanym drewnem. Niewątpliwie, klasyczne smaki potrafią się obronić same!

Zadzieraj wysoko głowę ku dwóm wieżom

fot. goldenassay.com

Oprócz bazyliki San Petronio i posągu Neptuna to dwie wieże są symbolami Bolonii. Na przełomie XII i XIII wieku takich wież stało ponad 180, obecnie pozostało jedynie 20. Ich zastosowanie było różne – jedne wykorzystywano do obrony miasta, inne do celów mieszkaniowych. Przede wszystkim miały świadczyć o majątku i potędze rodu, którego były własnością. Szczególnie popularne są Asinelli i Garisenda. Wejście na tę pierwszą jest udostępniane dla zwiedzających, lecz muszą się oni liczyć z dwoma faktami – pokonaniem 498 schodów i zapłatą około 3 euro.

Przekrocz próg najstarszego uniwersytetu Europy

W większości wycieczek objazdowych po Włoszech punktem obowiązkowym jest wizyta w Palazzo dell’Archiginnasio, czyli wizyta w najbardziej znanym budynku Uniwersytetu Bolońskiego. Kultowym pomieszczeniem pałacu jest sala „Teatro Anatomico”, w której w czasach nowożytnych prowadzono pokazowe… sekcje zwłok. A musicie wiedzieć, że to właśnie na Uniwersytecie Bolońskim rozpoczęto nauczanie anatomii tą metodą.

fot. vitruvio.emr.it

Oddaj się zakupom na Via dell’Indinpendenza

W weekend kilka ulic dochodzących do głównego placu Piazza Maggiore zamykanych jest dla ruchu ulicznego. Dzięki temu tworzą się deptaki, które wręcz nie wytrzymałyby takiego natężenia. Bolończycy sami mówią, że po Via dell’Indinpendenza się pływa. Niech spacer zachęci Was do spróbowania mocnego włoskiego espresso, słodkich lodów i… zakupów. A co!

Co warto zobaczyć w Bolonii? A co Wy dopiszecie do podróżniczej listy?

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com