Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Bo najbardziej do twarzy jest Ci z uśmiechem!

Bo najbardziej do twarzy jest Ci z uśmiechem!

| On 15, Maj 2013

Uśmiech to nie tylko napięcie mięśni twarzy. To także wyrażenie naszych emocji, takich jak zadowolenie, rozbawienie, entuzjazm. Kiedy się uśmiechamy na pierwszy plan wychodzą one… zęby! Dlatego też powinniśmy o nie starannie dbać. Piękny uśmiech nie istnieje bez zdrowo wyglądających zębów. Oczywiście oprócz regularnych wizyt u stomatologa, większość wkładu w ich prezencję mamy my sami. Dobry stan naszego uzębienia zapewnia świetne samopoczucie oraz idealny wygląd.

Kiedyś mówiło się, że szczotkowanie powinno trwać 3 minuty. Teraz ma to trwać jedną ulubioną piosenkę. Istnieje kilka metod i zależą one od stanu naszego uzębienia:

Metoda (obrotowo-wymiatająca)

Metoda „roll” – wskazana jest u osób cierpiących z powodu chorób przyzębia. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45˚ – w ten sposób przyszyjkowe części zębów są pomijane. Stosując tą technikę osoba posługująca się szczoteczką wykonuje ruchy obrotowo-wymiatające (główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach, jak również koronach zębów)  Zaleca się wykonywać od 4 do 6 ruchów w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.

Metody wibrujące

Metoda Bassa jest techniką, która skutecznie usuwa płytkę nazębną z kieszonek dziąsłowych. Polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45˚ w okolicach szyjek zębów. Wykonuje się przy tym poziome ruchy drgająco – wibrujące, powtarzamy pięciokrotnie, każde po 30 ruchów. Metodę tą należy stosować delikatnie, tak, aby nie uszkodzić szkliwa, ani też nie obnażyć korzeni.

Metoda Stillmanna (metoda masująco – oczyszczająca)- w przypadku recesji dziąseł wykonuje się tą metodę, polegająca na ułożeniu szczoteczki poziomo pod kątem 45˚ skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia. Włosie musi znajdować się częściowo na koronie zęba, a częściowo na dziąśle.

Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę prowadzi się w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach.

Metoda Chartersa jest to metoda zalecana pacjentom z chorobami przyzębia i polega na ułożeniu szczoteczki poziomo pod kątem 45˚ w kierunku płaszczyzny zgryzowej. Wykonujemy przy tym ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła. Należy używać tej metody starannie, bo w przeciwnym razie może spowodować szkodliwe działanie na dziąsła.

Metoda okrężna

Metoda Fonesa zalecana jest dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Metoda ta pomaga usunąć płytkę nazębną.

Metody: pionowa i pozioma

Metoda pionowa polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych wzdłuż osi zębów przednich. Szczoteczką wykonuje się ruchy wymiatające, które usuwają resztki pokarmowe.

Metoda pozioma – układamy włosie szczoteczki na powierzchniach żujących zębów bocznych. Wykonuje się ruchy „przód- tył” .

W przypadku niejasności omówionych technik, zachęcam do obejrzenia filmiku instruktażowego: http://www.youtube.com/watch?v=vwFs_hh4M5Y

Oprócz szczotkowania zębów i masażu dziąseł, do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej konieczne jest zastosowanie nici dentystycznych oraz oczyszczanie powierzchni języka. Nitkowanie zębów pomaga usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki, natomiast język należy szczotkować ze względu na to, iż jest dobrym siedliskiem dla drobnoustrojów.

Wystarczy zastosować się do tych porad i każda z Was może teraz śmiało pozować do zdjęć! 😉

A więc… Uśmiech!

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com