Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Białe i zdrowe zęby - metody wybielania

Białe i zdrowe zęby – metody wybielania

| On 09, Sie 2013

Piękne zęby to marzenie każdego, dlatego coraz bardziej popularne staje się ich wybielanie. Kiedy zdecydujemy się tego podjąć, często ciężko nam odnaleźć się w gąszczu informacji i oddzielić te przydatne od  reklam mnożących się produktów do wybielania. Dlatego przedstawiamy Wam podręczny zbiór faktów na temat wybielania zębów.

Białe zęby są modne nie od dziś. Kiedyś wiedza na temat budowy zęba była słabo rozwinięta, a w związku z tym metody stosowane dla osiągnięcia lepszego odcienia uzębienia były… kontrowersyjne. W starożytnym Rzymie popularne było na przykład płukanie ust moczem. Jakiś czas później próbowano piłować zęby, polerować je popiołem albo solą, a nawet wybielać kwasem.

Dziś na szczęście wiemy już, że odcień zęba jest warunkowany genetycznie, a inwazyjne metody mogą tylko zaszkodzić naszemu uzębieniu. Możemy też stwierdzić, co na pewno zmienia kolor zęba – jest to oczywiście tytoń, mocna kawa i herbata, ale też antybiotyki czy nadmiar fluoru. Pierwszym krokiem do uzyskania białych zębów jest więc unikanie tych czynników.

Mało kto myśli o tym, że wygląd naszych zębów można poprawić dzięki odpowiedniej diecie. Bogata w pewne składniki dieta nie tylko na pewno nam nie zaszkodzi, ale pomoże też utrzymać ładny kolor zębów również w późnym wieku. Przede wszystkim, powinniśmy spożywać dużo wapnia – jest on głównym składnikiem szkliwa, wzmacnia je i zapobiega pęknięciom. Wapń znajdziemy oczywiście w przetworach mlecznych, serach i rybach. Aby wspomóc jego przyswajanie, należy spożywać również witaminę D. Polecamy produkty zbożowe, a także jajka. Zdrowiu i pięknu naszych zębów pomoże też jedzenie twardych, chrupiących warzyw i owoców. Po pierwsze, działają one jak naturalne polerki dla zębów, ścierając z nich osad, ponadto stymulują produkcję śliny, która – jak wiadomo – zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i rozwojowi bakterii. Z kolei kwas zawarty w cytrusach może pomóc wybielić zęby, jednak szkodzi szkliwu, więc należy spożywać te owoce z umiarem.

Kto nie powinien wybielać zębów?

Wybielaniu zębów nie mogą poddawać się osoby poniżej 16. roku życia, ze względu na budowę zęba, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie poleca się tego zabiegu także osobom, które mają wrażliwe zęby, zmagają się z próchnicą, mają uszkodzone lub naruszone szkliwo albo niewyleczone ubytki zębów. W tych przypadkach wybielanie nie tylko nie pomoże, ale na dłuższą metę może znacznie zaszkodzić zębom i przyspieszyć ich psucie się. Należy też pamiętać, że wszelkie metody wybielania działają wyłącznie na zęby naturalne, dlatego jeżeli posiadamy jakiekolwiek sztuczne wypełnienia, plomby czy korony, musimy wiedzieć, że ich kolor się nie zmieni – będzie się odznaczał na tle naturalnych zębów.

Istnieje kilka metod wybielania naturalnymi, domowymi sposobami. Są one tanie i ogólnodostępne, ale z reguły skutkują na krótko i wiążą się z ryzykiem uszkodzenia szkliwa. Należy zwrócić na to uwagę, zanim spróbujemy wybielić zęby samodzielnie!

Jedną z takich metod jest dodawanie do pasty do zębów sody oczyszczonej lub soli. Skutkuje również pocieranie zębów sokiem z cytryny. Obie te metody należy stosować bardzo ostrożnie i niezbyt często.

Na rynku pojawia się wiele specjalistycznych preparatów służących do samodzielnego stosowania w domu. Są one zdecydowanie tańsze, niż wizyta u specjalisty, ale choć wydają się skuteczne, należy obchodzić się z nimi delikatnie. Zasada jest jak zwykle ta sama – jeżeli nasze szkliwo jest delikatne albo jakkolwiek naruszone, nie należy sięgać po preparaty wybielające. Mogą sprawić, że nasze zęby staną się naprawdę słabe, będą się psuć, kruszyć i boleć. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że nasze uzębienie jest idealnie zdrowe, możemy skorzystać ze sklepowych preparatów.

Najłatwiejsze w użyciu są oczywiście pasty wybielające. Różnią się od tych zwykłych obecnością dodatkowych substancji (na przykład wodorotlenku sodu), które pomagają usuwać z zębów barwniki. Pasty te należy stosować naprzemiennie ze zwykłymi, nie mogą ich kompletnie zastąpić!

W sklepach dostępne są również paski wybielające, pokryte nadtlenkiem karbamidu. Przykleja się je do zębów na określony czas, podczas którego substancje aktywne działają na szkliwo. Ich minusem jest fakt, iż – mimo zapewnień producentów – nie są całkowicie niewidoczne, a więc należy mieć trochę wolnego czasu na ich stosowanie. Z reguły aplikacja trwa około pół godziny, a pierwsze efekty zauważalne są po tygodniu regularnego stosowania. Na podobnej zasadzie działają żele i kremy wybielające. Aplikuje się je za pomocą dołączonego do zestawu wycisku, który wykonuje się samodzielnie. Kawałki tworzywa umieszczamy w gorącej wodzie, która je zmiękcza. Wówczas należy zagryźć je między zębami – dzięki temu dopasują się do kształtu naszych własnych zębów. W kolejnych dniach tak wykonany wycisk wypełnia się preparatem i zakłada na zęby, podobnie jak ruchomy aparat ortodontyczny.

Najbezpieczniejszą, choć niestety najdroższą, metodą wybielania zębów jest zabieg przeprowadzany przez dentystę. Taki sposób wybielania czasem może być bolesny, jednak zdecydowanie daje najtrwalszy i najlepszy efekt. Zawsze najpierw odbywa się wizyta konsultacyjna, w ramach której lekarz sprawdza stan naszego uzębienia i przeprowadza wywiad, na podstawie którego wybierze najodpowiedniejszą dla nas metodę. Kolejnym etapem jest profesjonalne oczyszczanie zębów z nalotu i kamienia, które przygotowuje do zabiegu. Często już samo oczyszczenie daje spory efekt. W ramach oczyszczania wykonuje się zazwyczaj piaskowanie oraz polerowanie powierzchni zębów.

Metod stosowanych przez dentystów jest kilka. Pierwsza to tzw. metoda nakładkowa, bardzo zbliżona do stosowania żeli wybielających, z tą różnicą, że wycisk z winylu zakłada się na całą noc, a lekarz kontroluje dawkowanie preparatów oraz przebieg wybielania. Zdecydowanie nie należy próbować tego ze sklepowymi preparatami – różnią się składem i efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Metoda nakładkowa jest bezbolesna, kosztuje ok. 1000 zł, a pierwsze efekty widać po kilkunastu nocach. Rezultaty utrzymują się długo, jednak zabieg można powtórzyć dla utrwalenia wyglądu zębów – szynę zakłada się na 1-2 noce.

Metoda naświetleniowa jest przeprowadzana w całości w gabinecie. Lekarz smaruje nasze zęby specjalnym żelem, po czym naświetla specjalną lampą dentystyczną. Pod jej wpływem żel aktywuje się i uwalnia substancje wybielające zęby. W ten sposób można uzyskać efekt aż o 8 tonów jaśniejszych zębów. Z reguły przeprowadza się około 3-5 naświetleń, zabieg kosztuje 1300-1500 zł.

Metoda laserowa polega na wybielaniu zębów przy użyciu promieniowania laserowego. Jej zaletą jest fakt, iż jest raczej bezbolesna, kosztuje jednak ok. 2000 zł. Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie i zależy od wyjściowego stanu zębów. Bezpośrednio po zabiegu nie należy jeść barwiących potraw, a napoje powinno się spożywać tylko przez słomkę, aby ograniczyć ich kontakt z zębami.

Metoda żelowa polega na nałożeniu żelu na zęby. Pozostawia się go na około 2-3 godziny, co może nie być komfortowe, jednak efekt bielszych zębów jest natychmiastowy. Cena zabiegu to około 300 zł.

Po wykonaniu zabiegów u dentysty wskazane jest, aby podtrzymywać efekt używając co jakiś czas past wybielających. Aby ograniczyć negatywny wpływ wybielania, można wzmacniać zęby pastami z dużą zawartością fluoru.

P.S. Lepiej nie spodziewać się efektu śnieżnej, hollywoodzkiej bieli, bo nie jest on możliwy do osiągnięcia. Gwiazdy z reguły mają po prostu licówki, czyli przypominające ,,naklejki” na zęby.

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com