Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brak komentarzy

A Ty, czujesz miętę?

A Ty, czujesz miętę?

| On 29, kw. 2013

Gdzie nie spojrzysz – MIĘTA! Gumy do żucia, pasty do zębów, szampony do włosów, potrawy, herbaty, drinki, a nawet czekolada! Co więc w niej takiego, że niemal wszędzie nas otacza?

Rośnie w Azji Zachodniej, Egipcie, a także w Polsce. Spośród 30 gatunków, 9 z nich możemy znaleźć u nas. Najpopularniejsze z nich są dwie:

Mięta zielona – używana jest do produkcji miętowych gum do żucia, które każda z Nas ma w swoim torebkowym must have.

Mięta pieprzowa – powstała w XVII wieku w wyniku połączenia dwóch gatunków mięty ( zielonej i nadwodnej). Z jej olejku otrzymuje się mentol, który wykorzystywany jest do produkcji perfum, lekarstw, a także papierosów.

Oczywiście najlepszą miętą będzie ta, którą posadzimy same mając gwarancję 100% świeżości. Bardzo dobrze przyjmuje się w naszym klimacie. Mięta preferuje zaciemnione miejsca. Najlepiej rośnie w gruncie, jednak można ją zdobyć w zwykłym hipermarkecie, zasadzoną w doniczce.

Mięta posiada przede wszystkim właściwości lecznicze

Pewnie każda z nas, będąc małą dziewczynką, dostawała napar z mięty na dolegliwości brzucha. Mięta pieprzowa jest zielem doskonale wspomagającym trawienie. Jej spożywanie (np. w postaci naparu) powoduje zwiększenie wydzielania żółci, która przyspiesza procesy trawienne. Wykorzystywana jest również w przypadku poprawy łaknienia. Doskonale koi nerwy, zapobiega nerwobólom, a także bólom menstruacyjnym. Przy chorobach dróg oddechowych pomaga zwalczyć uciążliwe objawy. Naukowcy wykazali również pozytywne działanie mięty w przypadku ostrej migreny.

Liście mięty często są również wykorzystywane w ciastach, herbatach oraz lodach! Przyznajmy -która z nas nie pokusi się pysznymi lodami miętowymi w czasie letniego upału? A ten już niedługo. Oczywiście nie wspominając o kolorze miętowym, który już kolejny sezon nie wychodzi z mody!

Dlatego Drogie Czytelniczki!

Każda z Was zabiera się za domową hodowlę mięty! Polecam również codzienne dodawanie kilku listków świeżej mięty i limonki do szklanki zimnej wody mineralnej. Doskonała bomba witaminowa gasząca pragnienie.

A może któraś  z Was posiada przepis na ciasto, ciastka lub inny smakołyk zawierający miętę? Jeśli tak, podziel się z Nami!

Napisz komentarz

Projekt i realizacja: pisanczuk.com